Заручини та весілля

Другий день весілля. Хто на ньому не бував, той життя не бачив

Пам’ятаю, як мені оператор на першому моєму весіллі сказав. “І пішов брат на брата, син на батька!Страшно це-другий день весілля!”Жарт ця мені сподобалася і виявилася істинною правдою! Це скільки ж потрібно здоров’я, щоб пити два дні поспіль? А в деяких селах ще й по три дні весілля гуляють. Невибивна традиція похміла на Русі!Я ще раз підкреслюю, що села в Росії різні, скрізь свої звичаї, в тому числі і весільні.

Так що якщо у вас «не так» не потрібно звинувачувати мене в незнанні, а просто напишіть в коментарях, як у вас. Я розповідаю, як гуляють весілля в Тюменській області. Офіційно гостей на другий день звуть годинах до десяти, щоб всі виспалися і трохи в себе прийшли після нічного гульні.

Але ранні пташки приходять похмелятися вже годинах до семи. Це ті, хто і зовсім ще не лягав спати. На другому дні весілля гості, перш ніж сісти за стіл, повинні попаритися в «лазні».

Це весела традиція йде з глибини століть. Ніхто вже не знає, що вона позначає, але «попаритися» пропонують всім. Наречений зі свідком в образі банщиків “парять” на великому столі або лавці кожного гостя.

Сухими березовими віниками шльопають по тілу, роблять масаж великою дерев’яною качалкою, бризкають водою. Особливо приємно, коли масаж робить свідок. До неї і очердь вишикуватися може з бажаючих.

Якщо банщикам заплатиш, то вони ще й покатають тебе в тазику, а то і на спині. Головне, щоб по дорозі не впустили)після баньки гості йдуть підлікуватися. Тут вже розпарених гостей зустрічає наречена зі свідком (або ведучі), пропонують кожному своє «ліки».

Кому пиво, кому горілки, а у кого-то сил тільки на мінералку вистачає. Іноді дівчата вбираються в медсестер, що робить “лікування” більш пікантним. Тут вже лікар-опохметолог може ідею “лікування” розширити: тиск поміряти, температуру, нервові рефлекси.

Все це займає час, поки збираються гості, і робить свято незабутнім. Ну і за кожне “ліки” гості платять денюжку, яка йде в банк молодят. Після “лікування” задоволені гості повзуть до столу, звідки спостерігають за банної метушнею з боку.

Коли всіх гостей попарять і підлікують, виносять блюдо дня – окрошку або юшку, в залежності від сезону. Але тут гостей чекає несподіванка (або очікуваність) – їм не подали столові прилади! Як їсти юшку, коли ложки немає? Тут на допомогу приходить молода господиня, пропонує за певну суму купити вилки-ложки. Всі зазвичай готові до такого повороту, але заради веселощів можуть і поторгуватися.

Похмелившись і похлинувши юшки, гості пожвавлюються. Хліба отримали, тепер хочеться і видовищ. Починаються різні випробування для молодят.

І вони будуть серйозніше, ніж в перший день. У дворі ставлять велику березову цурку, в яку вбиті монети. Завдання молодого чоловіка розколоти цю цурку на дрібні полички і витягти всі монети.

Це видовище може тривати від п’яти хвилин до години – все залежить від вправності, сили і досвідченості хлопця. Гості підбадьорюють нареченого, дають поради, жартують над його фізичними та інтелектуальними здібностями. Мовляв, якщо він з поліном впоратися не може, так і з дружиною не знатиме, що робити.

Вітається, якщо наречений жартує у відповідь, а не мовчки виконує завдання. У підсумку всі монетки зібрані, і гості повертаються в зал, де вже готове випробування для молодої господині. По всій підлозі розсипана солома упереміш з грошима.

Свекровка вручає невістці віник і велить навести порядок. І починається веселуха! Наречена мете, збирає монетки, складає їх у фартушок, а гості все підкидають і підкидають гроші. Ось уже великі купюри ховають на люстру, і їх повинен дістати наречений.

Хтось із гостей заважають молодятам, витрушують з фартуха гроші, розпинають ногами солому. А хтось, навпаки, допомагає, шкодує молодих. І все це під звуки гармошки і російської танкової.

Саме час співати матюки частівки і вчити молодих розуму-розуму. “Солома” може тривати довго. Все залежить від грошових запасів гостей.

. В кінцевому підсумку батьки і гості допомагають молодятам навести порядок..

Після “соломи” можна і відпочити, трохи підкріпитися і випити за здоров’я і добробут молодих. У цей спокійний момент часто проводиться зворушливий обряд поріднення. Молодята виходять в центр залу, кланяються батькам, дякують їм за все і в перший раз при всіх називають «мама» і «тато» батьків чоловіка.

Цей момент завжди вибиває сльозу у гостей. Ліричний момент проходить швидко, і увагу гостей привертає натовп ряджених. Друзі нареченого і нареченої вбираються циганами, хлопці переодягаються жінками, баби мужиками.

І починається, буквально, вакханалія. Приставання до гостей, вимагання грошей, непристойні частівки і вульгарні жарти. У деяких селах ряджені катають на тачці тещу і свекруху, ходять в такому вигляді по вулиці, пристають до перехожих.

Всі сприймають цю традицію з гумором. Нехай молодь на весіллі подіканиться, пар випустить. Може в будні спокійніше буде.

.. Другий день весілля закінчується рано, години в три-чотири пополудні.

Адже завтра робочий день, потрібно протверезіти, відпочити. Поступово гості розходяться по домівках. На виході батьки нареченого і нареченої наливають всім на посошок, роздають залишилися частування, щоб не пропали.

Гості йдуть задоволені і веселі. Саме на другий день весілля рідня з обох сторін по-справжньому рідниться, дізнається нових людей, з якими потім далі жити і спілкуватися. Другий день як би згладжує всі недомовки першого дня весілля, знімає напругу і пафос.
Ще раз повторю, що все описане вище – це мій особистий досвід, який я отримала працюючи ведучою на весіллях або гуляючи гостею в різних селах. Якщо у вас є цікаві історії про те, як проходять весілля у ваших селах і селах, буду рада почитати про них в коментарях!Перший день весілля дивіться тут: ім’я Ольга Блохіна. Якщо вам подобається мій канал, то пропоную почитати кращі мої твори: “Я сільська”, “експеримент” і “Я і моя відьма”

Related posts